Podstawy Telekomunikacji


Ćwiczenie 3

Analiza charakterystyk statystycznych ruchu telekomunikacyjnego

Opracowali: mgr inż. Krzysztof Konopko, mgr inż. Grzegorz Kraszewski

1 Wprowadzenie

Pomiary statystyczne ruchu telekomunikacyjnego są bardzo ważne dla operatora. Pozwalają na ocenę jakości obsługi abonentów, stwierdzenie konieczności rozbudowy sprzętu (central), konieczności modyfikacji infrastruktury, pozwalają również na optymalizację inwestycji i prowadzenie korzystnej polityki taryfikacyjnej. W warunkach wolnej konkurencji na rynku telekomunikacyjnym pomiary ruchu są również wymagane do rozliczeń międzyoperatorskich. Pomiary te można podzielić na trzy grupy: pomiary natężenia ruchu, pomiary liczby określonych zdarzeń komutacyjnych (np. traconych połączeń) i pomiary czasów trwania określonych stanów (np. średni czas trwania połączenia). Natężenie ruchu w jednym łączu można zdefiniować jako czas trwania jego zajętości na jednostkę czasu. Jeżeli jedno łącze jest w ciągu godziny zajęte przez cały czas, to mówimy, że natężenie ruchu w tym łączu wynosi 1 erlang. Przełomem w telekomunikacyjnych pomiarach statystycznych było wprowadzenie central cyfrowych. W centralach takich (np. w badanej w czasie ćwiczenia S12) pomiary ruchu są jednym z podstawowych zadań systemu operacyjnego centrali i nie jest do tego wymagane żadne dodatkowe wyposażenie. Zastosowanie komputerów pozwala na poradzenie sobie z ogromną ilością danych, jaką generują szczegółowe pomiary ruchu. Na bieżąco prowadzone są w centrali liczniki zliczające podstawowe zdarzenia komutacyjne (ilość połączeń generowanych, załatwionych, straconych, opóźnionych itd.). Rejestrowane jest również natężenie ruchu generowane w poszczególnych łączach międzycentralowych i przez określone grupy abonentów lub np. numery służb specjalnych.

2 Cel i zakres ćwiczenia

W ćwiczeniu studenci zapoznają się z podstawowymi pomiarami ruchu telekomunikacyjnego, jakie udostepnia centrala S12. Wykonywane są cykliczne odczyty liczników zdarzeń komutacyjnych. Studenci interpretują otrzymane wyniki.

3 Metodyka badań

Ogólna koncepcja prowadzenia pomiarów statystycznych polega na określeniu trzech poniższych cech pomiaru:

3.1 Komendy stosowane do niektórych pomiarów statystycznych

ACTIVATE-GEN-STAT

ACTIVATE-GEN-STAT: ENTLIST=[lista liczników], RECPERD=[okres pomiarów], OUTPERD=[czas między raportami], RECDATE=[data pomiarów];

Powoduje włączenie ogólnych pomiarów statystycznych w centrali, definiuje typy liczników statystycznych, jak również określa czasy rozpoczęcia i zakończenia pomiarów oraz parametry czasowe pomiarów. Parametry komendy:

ENTLIST Typ licznika, można podać kilka liczników oddzielając je znakiem "&", na przykład ENTLIST=-94&-96&-98.
RECPERD Okres pomiaru wyrażony w godzinach i minutach, przykład: pomiary od 12:15 do 16:30 - RECPERD=1215&&1630 (uwaga - oba czasy muszą być zaokrąglone do pełnego kwadransa), początek pomiaru musi przypadać co najmniej 15 minut po momencie wydania komendy (według zegara centrali)!
OUTPERD Okres czasu co który będą wyprowadzane wyniki, format HHMM, musi być pełną wielokrotnością 15 minut,
RECDATE data pomiarów (miesiąc i dzień) w formacie MMM&DD, np. OCT&24 (nazwy miesięcy to skróty angielskie).

DEACTIVA-GEN-STAT

DEACTIVA-GEN-STAT: IDENTITY=[identyfikator];

Komenda służy do wyłączenia pomiarów statystycznych uruchomionych wcześniej komendą ACTIVATE-GEN-STAT. Parametry:

IDENTITY identyfikator sekwencji: numer sekwencji komendy, którą uruchomiono pomiary (od 0 do 9999, numer sekewncji każdej komendy jest podawany przez centralę w raporcie wykonania), rok, miesiąc i dzień wykonania. Przykład: IDENTITY=7356&2004&06&24 - komenda o numerze sekwencji 7356 wykonana 24 czerwca 2004.

3.2 Przebieg ćwiczenia

Przeprowadzić obserwację zdarzeń komutacyjnych zliczanych w następujących licznikach statystycznych (numer identyfikuje rodzaj licznika, minus jest częścią numeru): Czas trwania obserwacji - 2 godziny z raportami co 15 minut. W czasie obserwacji należy generować ruch telekomunikacyjny.

4 Sprawozdanie z ćwiczenia

Sprawozdanie powinno zawierać opis przebiegu ćwiczenia laboratoryjnego, w tym wykaz realizowanych komend operatorskich i przykładowe raporty generowane przez centralę. Sprawozdanie powinno też zawierać wnioski dotyczące realizacji poszczególnych punktów ćwiczenia laboratoryjnego, oraz analizę zebranych w czasie pomiarów danych. Na analizę składają się wykresy czasowe oraz obliczenia natężenia ruchu.

5 Literatura

  1. A. Jajszczyk "Wstęp do telekomunikacji", WNT, Warszawa 1998.
  2. S. Haykin "Systemy telekomunikacyjne", WKŁ, Warszawa 1998.
  3. "System 12 Digital Exchange", Electrical Communication vol. 59 No. 1/2 1985.